LQA60A300C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQA60A300C
Manufacturer
Power Integrations
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO247
Manufacturer :
Power Integrations
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
TO-247-3
Peak Reverse Current :
250μA
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Element Configuration :
Common Cathode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Recovery Time :
13.7 ns
Number of Terminations :
3
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 300V
Application :
EFFICIENCY
Number of Pins :
3
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Phases :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.95V @ 30A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
300V
Terminal Position :
Single
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
Pin Count :
Power Dissipation :
113W
Max Surge Current :
200A
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Reverse Voltage :
300V
Reverse Recovery Time :
13.7 ns
HTS Code :
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Peak Non-Repetitive Surge Current :
350A
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mount :
Through Hole
Forward Current :
60A
Average Rectified Current :
30A
Published :
Diode Type :
Schottky
Number of Elements :
2
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Series :
Qspeed™
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
LQA60A300C
Power Integrations LQA60A300C
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 30A 300V-DC 2-Element TO-247-3 Through Hole
LQA60A300C Overview
Keeping the surge current under 200A and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 60A will operate.The reverse voltage peak of this device is 250μA.As a derivative of its primary action, this electronic or electrical device generates 113W of heat.
LQA60A300C Features
a peak voltage of 250μA
a reverse voltage peak of 250μA
LQA60A300C Applications
There are a lot of Power Integrations
LQA60A300C applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 200V 5A TO252
    DIODE RECT GP 300V 10A TO263
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO220
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO252
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23