LQA20B300C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQA20B300C
Manufacturer
Power Integrations
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE RECT GP 300V 10A TO263
Manufacturer :
Power Integrations
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
3
Reverse Voltage :
300V
Recovery Time :
12.6 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
350A
Application :
EFFICIENCY
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 300V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Elements :
2
Average Rectified Current :
10A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Element Configuration :
Common Cathode
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Factory Lead Time :
84 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Power Dissipation :
52W
Reverse Recovery Time :
12.6 ns
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Published :
Diode Type :
Standard
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Terminal Position :
Single
Peak Reverse Current :
25μA
Series :
Qspeed™
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.9V @ 10A
Mounting Type :
Surface Mount
Forward Current :
20A
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Phases :
1
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
300V
Number of Pins :
3
Max Surge Current :
80A
Base Part Number :
LQA20B300C
Datasheets
LQA20B300C
Power Integrations LQA20B300C
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 150°C Max 10A 300V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
LQA20B300C Overview
In order to prevent the surge current from exceeding 80A, it should be monitored.There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 20A.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 25μA.Electronic and electrical devices create heat (energy loss) as a result of their primary functions.
LQA20B300C Features
a peak voltage of 25μA
a reverse voltage peak of 25μA
LQA20B300C Applications
There are a lot of Power Integrations
LQA20B300C applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 200V 5A TO252
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO220
    DIODE ARRAY GP 200V 10A TO252
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23