TOBY-L200-03S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TOBY-L200-03S
Manufacturer
u-blox
Package / Case
152-SMD Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD CELL 4G AT&T MOBILE
Manufacturer :
u-blox
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Product Status :
Obsolete
Resistance :
102 Ohms
Technology :
Thick Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Sensitivity :
-112dBm
Length :
3.2 mm
TT Electronics
Interface Type :
GPIO, I2C, I2S, SDIO, UART, USB
Series :
HPWC
Modulation :
Tolerance :
5 %
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Current - Transmitting :
Subcategory :
Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
500 mW (1/2 W)
Type :
High Pulse Withstanding Chip Resistor
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Mounting Type :
Surface Mount
RF Family/Standard :
Cellular
Antenna Type :
Antenna Not Included, Castellation
Memory Size :
Protocol :
4G LTE CAT-4 (ATandT/T-Mobile)
Height :
0.7 mm
Utilized IC / Part :
Voltage Rating :
200 V
Features :
Anti-Pulse Resistors
Operating Supply Voltage :
3.4 V to 4.35 V
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Product Type :
Thick Film Resistors
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Frequency :
700MHz, 850MHz, 900MHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz, 2.6GHz
Data Rate :
150Mbps
Width :
1.6 mm
Packaging :
Reel
Dimensions :
35.6 mm x 24.8 mm x 2.6 mm
Serial Interfaces :
I²C, UART, USB
Product :
Thick Film Resistors SMD
Voltage - Supply :
3.8V
Base Product Number :
TOBY
Power - Output :
Output Power :
35 dBm
Package / Case :
152-SMD Module
Termination Style :
SMD/SMT
Current - Receiving :
Brand :
Welwyn Components / TT Electronics
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Datasheets
TOBY-L200-03S
u-blox TOBY-L200-03S
700MHz, 850MHz, 900MHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz, 2.6GHz Cellular -40°C ~ 85°C 3.8V I²C, UART, USB Reel Antenna Not Included, Castellation 150Mbps - 4G LTE CAT-4 (AT&T/T-Mobile) -112dBm 152-SMD Module
TOBY-L200-03S Overview
The RF Transceiver' mounting method is Surface Mount.As a result of the use of the Reel package, the performance of this RF Transceiver module is optimized.This Transceiver should operate at a temperature of -40°C ~ 85°C when operating.A type of RF Transceiver Module, belonging to the HPWC family, is what we are describing here.RF Transceiver is capable of supplying a voltage of 3.8V volts.700MHz, 850MHz, 900MHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz, 2.6GHz is the RF Transceiver Module's frequency.
TOBY-L200-03S Features
Surface Mount
Reel package
3.8V volts