TNY254PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNY254PN
Manufacturer
Power Integrations
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 8DIP
Manufacturer :
Power Integrations
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Power Rating :
4W
Operating Supply Current :
140μA
Output Current :
280mA
Number of Pins :
8
Number of Terminations :
8
Supply Current-Max (Isup) :
0.2mA
Max Supply Voltage (AC) :
265V
Number of Outputs :
1
Length :
9.59mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Output Type :
Adjustable
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Published :
Voltage - Breakdown :
700V
Pin Count :
Mounting Type :
Through Hole
Internal Switch(s) :
yes
Mount :
Through Hole
Control Features :
EN
Number of Functions :
1
Max Duty Cycle :
68 %
Series :
TinySwitch®
Width :
7.62mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Fault Protection :
Current Limiting, Over Temperature
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Switcher Configuration :
Single
Height Seated (Max) :
4.45mm
Topology :
Flyback
Weight :
2.26799g
Lead Free :
Lead Free
Qualification Status :
Not Qualified
Max Power Dissipation :
4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Power :
4W
Min Supply Voltage (AC) :
85V
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
PURE MATTE TIN
JESD-609 Code :
e3
Output Voltage :
5.8V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
2.54mm
Frequency - Switching :
44kHz
Output Isolation :
Isolated
Datasheets
TNY254PN
Introducing AC DC Converters, Offline Switches Power Integrations TNY254PN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~150°C TJ, TNY254PN pinout, TNY254PN datasheet PDF, TNY254PN amp .Beyond AC DC Converters, Offline Switches Power Integrations TNY254PN ,we also offer LNK623DG-TL, LNK3206D-TL, TNY285KG-TL, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Power Integrations TNY254PN
AC DC Converters, Offline Switches Power Integrations TNY254PN Overview
TNY254PN Features
TNY254PN Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 200V 5A TO252
    DIODE RECT GP 300V 10A TO263
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO247
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO220