TM4C1297NCZADI3R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM4C1297NCZADI3R
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
212-VFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 212NFBGA
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
DAC Channels :
No
Number of I/O :
140
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage :
1.2V
Number of Timers :
8
Supply Current-Max :
64mA
Frequency :
120MHz
Number of Serial I/Os :
8
Terminal Form :
Ball
Watchdog Timer :
yes
Number of A/D Converters :
24
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Number of Bits :
12
Height Seated (Max) :
1mm
Program Memory Size :
1MB 1M x 8
Series :
Tiva™ C
Length :
10mm
RAM (words) :
256
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.32V
Terminal Pitch :
0.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Integrated Cache :
No
Memory Size :
1Mb
Contact Plating :
Copper, Silver, Tin
Boundary Scan :
yes
Max Power Dissipation :
1.018W
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.14V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Low Power Mode :
Number of Programmable I/O :
140
Number of Terminations :
212
Terminal Position :
BOTTOM
Format :
FLOATING-POINT
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion Control PWM, POR, PWM, WDT
Package / Case :
212-VFBGA
Base Part Number :
M4C1297
RAM Size :
256K x 8
Lead Free :
Lead Free
EEPROM Size :
6K x 8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
PWM Channels :
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Has ADC :
Program Memory Type :
Flash
Interface :
CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
Data Bus Width :
32b
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
10mm
DMA Channels :
Bit Size :
32
Number of UART Channels :
CPU Family :
CORTEX-M4
Number of Pins :
212
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.97V~3.63V