TM18VP6FF100Q8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TM18VP6FF100Q8
Manufacturer
Banner Engineering
Description
EZ BEAM TM18: FIXED FIELD BACKGR
Manufacturer :
Banner Engineering
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Ingress Protection :
IEC IP67, IEC IP69K
Cable Length :
Adjustment Type :
Sensing Method :
Background Suppression
Response Time :
1.5ms, 3ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Connection Method :
Connector
Output Configuration :
PNP - Dark-ON/Light-ON
Package :
Box
Voltage - Supply :
10V ~ 30V
Light Source :
Red (660nm)
Sensing Distance :
3.937 (100mm)
Series :
TM18
Product Status :
Active
Datasheets
TM18VP6FF100Q8
TM18 Series -40°C ~ 70°C 10V ~ 30V
TM18VP6FF100Q8 Overview
TM18VP6FF100Q8 Features
Operating Temperature: -40°C ~ 70°C
Supply Voltage: 10V ~ 30V