TL3B106K016C0800
Mfr.Part #
TL3B106K016C0800
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
800nA
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Manufacturer Size Code :
B
Capacitance :
10μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
800mOhm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Width :
2.8mm
Case Code (Imperial) :
Length :
3.5mm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Ripple Current :
330mA
Factory Lead Time :
13 Weeks
Depth :
2.8mm
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Type :
Molded
Published :
Tolerance :
±10%
Dissipation Factor :
6 %
Series :
TANTAMOUNT®, TL3
Height :
2.1mm
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
16V
Polarity :
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V