TL1107AF130WQ
Mfr.Part #
TL1107AF130WQ
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Orientation :
Straight
Published :
Contact Current(DC)-Max :
0.05A
Body Height :
3.7mm
Current Rating :
50mA
Voltage - Rated DC :
12V
Actuator Orientation :
Top Actuated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Throw Configuration :
SPST
Actuator Type :
Rectangular Button
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
PC Pin
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Current Rating :
50mA
Contact (DC) Max Rating R Load :
.05A@12VDC
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Switch Type :
KEYPAD SWITCH
Number of Switches :
1
Mount :
Through Hole
Switch Function :
Off-Mom
Electrical Life :
40000 cycles
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
11 Weeks
Actuator Length :
800μm
Outline :
6.00mm x 3.50mm
Actuator Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Width :
3.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
6mm
Actuator Height off PCB, Vertical :
4.30mm
ECCN Code :
EAR99
Switch Travel :
0.25mm
Contact Material :
Silver
Termination Style :
PC Pin
Operating Force :
130gf
Series :
TL1107
Circuit :
SPST-NO
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Feature :
Tactile Feedback
Max Voltage Rating (DC) :
12V
Contact Resistance :
100MOhm