TL1100AF160Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TL1100AF160Q
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Stock
42
In Stock :
42
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Illumination :
Non-Illuminated
Orientation :
Straight
Contact Resistance :
100MOhm
Termination Style :
PC Pin
Body Length or Diameter :
11.9888mm
Length - Termination :
0.138 inch
Electrical Life :
100000 cycles
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Contact Current(DC)-Max :
0.05A
Actuator Length :
3.3mm
Operating Temperature :
-20°C~70°C
JESD-609 Code :
e4
Dielectric Withstanding Voltage :
250VAC V
ECCN Code :
EAR99
Actuator Type :
Plunger for Cap
Termination :
PC Pin
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact (DC) Max Rating R Load :
0.05A@12VDC
Terminal Material :
COPPER ALLOY
Switch Type :
KEYPAD SWITCH
Throw Configuration :
SPST
Voltage - Rated DC :
12V
Mounting Type :
Through Hole
Series :
TL1100
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Feature :
Tactile Feedback
Circuit :
SPST-NO
Body Breadth :
11.9888 mm
Operating Force :
160gf
Switch Travel :
0.30mm
Mount :
Through Hole
Current Rating :
50mA
Contact Material :
Bronze, Silver
Housing Material :
Polybutylene
Actuator Material :
Polyester
Contact Plating :
Silver
Switch Function :
Off-Mom
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Height off PCB, Vertical :
7.30mm
Outline :
12.00mm x 12.00mm
Body Height :
3.9116mm
Max Voltage Rating (DC) :
50V
PCB Hole Count :
4
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC