TL1100EF160Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TL1100EF160Q
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Color :
Black
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Orientation :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Orientation :
Top Actuated
Termination Style :
PC Pin
Insulation Resistance :
100MOhm
Current Rating :
50mA
Actuator Type :
Standard
Termination :
PC Pin
Factory Lead Time :
11 Weeks
Illumination Type :
Illuminated, Non-Illuminated
Series :
TL1100
Mount :
Through Hole
Contact Material :
Silver
HTS Code :
Outline :
12.00mm x 12.00mm
Illumination :
Non-Illuminated
Contact (DC) Max Rating R Load :
.05A@12VDC
Housing Material :
Polybutylene
Switch Travel :
0.30mm
Width :
12mm
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Circuit :
SPST-NO
Actuator Height off PCB, Vertical :
7.50mm
Max Voltage Rating (DC) :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Force :
160gf
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated :
12V
Switch Function :
Off-Mom
Voltage - Rated DC :
12V
Number of Switches :
1
Electrical Life :
100000 cycles
REACH SVHC :
No SVHC
Actuator Material :
Polyester
Packaging :
Bulk
Contact Resistance :
100MOhm
Actuator Length :
3.5mm
Contact Current(DC)-Max :
0.05A
Feature :
Tactile Feedback
Switch Type :
KEYPAD SWITCH
Contact Current Rating :
50mA
Length :
12mm
Body Height :
4mm
Published :
2003
Operating Temperature :
-20°C~70°C