TJ1011830000G
Mfr.Part #
TJ1011830000G
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM
Color :
Gray
Wire Gauge or Range - mm² :
1.5mm2
Insulation Height :
0.437 11.10mm
Series :
TJ
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - IEC :
10.5A
Pitch :
0.138 3.50mm
Voltage - IEC :
300V
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Termination Style :
Screw
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current - UL :
10A
Datasheets
TJ1011830000G
Bulk 0.138 3.50mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets TJ Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
TJ1011830000G Overview
TJ1011830000G Features
TJ series
TJ1011830000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ1011830000G Terminal Blocks applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM