TJ1011530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TJ1011530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Wire Strip Length :
6-7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Screw Size :
M2
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - UL :
300V
Number of Levels :
1
Contact Material :
COPPER ALLOY
Positions Per Level :
10
Wire Gauge or Range - mm² :
0.5-1.5mm2
Pitch :
0.138 3.50mm
Color :
Green
Torque - Screw :
0.23 Nm (2.0 Lb-In)
Contact Mating Finish :
Tin
Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Thermoplastic Resin
Number of Positions :
10
Termination Style :
Screw - Rising Cage Clamp
Insulation Height :
0.437 11.10mm
Wire Gauge or Range - AWG :
16-26 AWG
Factory Lead Time :
10 Weeks
Plug Wire Entry :
180°
Current - UL :
10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TJ1011530000G
Bulk 0.138 3.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets 01-350 Thermoplastic Resin Tin Copper Alloy
TJ1011530000G Overview
TJ1011530000G Features
01-350 series
TJ1011530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
TJ1011530000G Terminal Blocks applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM