TG80960JS33
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TG80960JS33
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
132-QFP
Datasheet
Download
Description
IC MPU I960 33MHZ 132QFP
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
Microprocessors
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Mount :
Surface Mount
Low Power Mode :
yes
Bit Size :
32
Pin Count :
132
ECCN Code :
3A991.A.2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supply Voltage :
3.3V
Terminal Position :
QUAD
External Data Bus Width :
32
Frequency :
33MHz
Power Supplies :
3.33.3/5V
RAM Size :
1kB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROPROCESSOR, RISC
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Voltage - I/O :
3.3V
Package / Case :
132-QFP
Boundary Scan :
yes
Packaging :
Tray
Access Time :
33 μs
Format :
FIXED POINT
Graphics Acceleration :
No
HTS Code :
Number of Terminations :
132
Terminal Pitch :
0.635mm
Address Bus Width :
Terminal Form :
Gull wing
Series :
i960
Supply Current-Max :
240mA
Published :
2002
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Operating Temperature :
0°C~100°C TC