TFSD100RJE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TFSD100RJE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 5% 1W AXIAL
Stock
266
In Stock :
266
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Flat
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
1W
Lead Length :
10mm
Lead Diameter :
500 µm
Power Rating :
1W
Diameter :
8mm
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn/Ag)
Pbfree Code :
yes
Series :
TFS
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
7kV
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Voltage - Rated :
7kV
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
Encapsulated
Size / Dimension :
0.315 x 0.035 Rectangularx0.827L 8.00mmx0.90mmx21.00mm
JESD-609 Code :
e2
Resistance :
100Ohm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
1.3mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Feature :
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Published :
2004
Datasheets
TFSD100RJE
Ohmite TFSD100RJE
Through Hole FIXED RESISTOR, 100Ohm, Thick Film,