TFMAJ10CA
Mfr.Part #
TFMAJ10CA
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
TVS DIODE 11.7VWM 17VC DO214AC
Clamping Voltage :
17 V
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Series :
RN73H
Tolerance :
±0.1%
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Polarity :
Bidirectional
Number of Channels :
1 Channel
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Composition :
Metal Film
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
Vf - Forward Voltage :
3.5 V
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height - Seated (Max) :
0.028 (0.70mm)
Product Type :
TVS Diodes
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Working Voltage :
10 V
Number of Terminations :
2
Resistance :
91 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Details
Brand :
Rectron
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Breakdown Voltage :
11.1 V