TCT50-09E07AB-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCT50-09E07AB-B
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 50VA CHAS MT
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power - Max :
50VA
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Type :
Laminated Core
Size / Dimension :
92.46mm Lx56.67mm W
Primary Winding(s) :
Single, Multiple Taps
Secondary Winding(s) :
Single
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Voltage - Secondary (Full Load) :
24V
Voltage - Primary :
208V 240V
Current - Output (Max) :
2.08A
Weight :
2lbs 907.2g
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
57.40mm
Max Output Current :
2.08A
Termination :
Solder
Mount :
Chassis Mount
Length :
92.46mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Power Dissipation :
50W
Series :
Class 2, TCT
Center Tap :
No
Width :
56.67mm
Datasheets
TCT50-09E07AB-B
Triad Magnetics TCT50-09E07AB-B
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V