TCT50-04E07AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCT50-04E07AB
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 50VA CHAS MT
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
Type :
Laminated Core
Size / Dimension :
92.46mm Lx56.67mm W
HTS Code :
Voltage - Secondary (Full Load) :
12V
Surface Mount :
No
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Pbfree Code :
yes
Power - Max :
50VA
Number of Secondary Winding :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Primary :
240V
Primary Winding(s) :
Single
Weight :
2lbs 907.2g
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Termination :
Quick Connect
Secondary Current :
4.17A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Class 2, TCT
Center Tap :
No
Length :
66.04mm
Approval Agency :
CSA, UL
Application :
Power
Physical Dimension :
L66.04XB69.6XH56.39 (mm)
Input Voltage (Max) :
240V
Height Seated (Max) :
57.40mm
Width :
69.6mm
Output Voltage 1 :
12V
Frequency :
50Hz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height :
56.388mm
Packaging :
Bulk
Published :
Power Rating :
50W
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Chassis Mount
VA Rating :
50 VA
Datasheets
TCT50-04E07AB
Triad Magnetics TCT50-04E07AB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V