TCJD685M050S0120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCJD685M050S0120
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLYMER
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Negative Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Terminal Shape :
J BEND
Mounting Feature :
Surface Mount
Length :
7.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Polarity :
POLARIZED
HTS Code :
Positive Tolerance :
20%
ESR :
120 mΩ
Operating Temperature (Max) :
85°C
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
1006mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
13 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.1
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Height :
2.9mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packing Method :
TR, 13 INCH
Leakage Current :
0.034mA
Surface Mount :
yes
Published :
Width :
4.3mm
Capacitance :
6.8μF