TCJD475M075S0150
Mfr.Part #
TCJD475M075S0150
Description
CAP TANT POLYMER
Tantalum - Polymer Capacitors
Packing Method :
TR, 13 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Terminal Shape :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Tolerance :
20%
Voltage - Rated DC :
75V
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
Capacitance :
4.7μF
Published :
Surface Mount :
yes
Leakage Current :
35.3μA
HTS Code :
Tan Delta :
0.06
Polarity :
POLARIZED
Factory Lead Time :
13 Weeks
Ripple Current :
900mA
Max Operating Temperature :
125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Dissipation Factor :
6 %
Width :
4.3mm
Case Code (Metric) :
Length :
7.3mm