TCJD475M075R0150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCJD475M075R0150
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 75V 2917
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Type :
Molded
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Leakage Current :
35.3μA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tan Delta :
0.06
Ripple Current :
1A
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
75V
Mount :
Surface Mount
Height :
3.1mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Manufacturer Size Code :
D
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
Depth :
4.3mm
Case Code (Metric) :
Series :
TCJ
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Length :
7.3mm
Capacitance :
4.7μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Dissipation Factor :
6 %
Case Code (Imperial) :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm