TC366DP64F300SAAKXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TC366DP64F300SAAKXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
180-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 180LFBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Number of Terminations :
180
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Form :
Ball
Package / Case :
180-LFBGA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.3V 5V
RAM Size :
672K x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Program Memory Size :
4MB 4M x 8
Factory Lead Time :
7 Weeks
JESD-30 Code :
S-PBGA-B180
Speed :
300MHz
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peripherals :
DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Core Processor :
TriCore™
Connectivity :
ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, LINbus, QSPI, SENT
Terminal Position :
BOTTOM
Surface Mount :
yes
Has ADC :
yes
Bit Size :
32
DAC Channels :
No
On Chip Program ROM Width :
8
Program Memory Type :
Flash
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 5V NOM SUPPLY
Supply Voltage :
3.3V
Oscillator Type :
Internal
Series :
AURIX™
Mounting Type :
Surface Mount
DMA Channels :
PWM Channels :
Core Size :
32-Bit
RoHS Status :
RoHS Compliant
4MB 4M x 8 FLASH TriCore™ 32-Bit Microcontroller AURIX™ Series 3.3V 180-LFBGA
TC366DP64F300SAAKXUMA1 Overview
The package is 180-LFBGA-shaped. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Microcontroller is based on the 32-Bit core architecture. The type of program memory it uses is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~125°C TA are operated by this Microcontroller. It is part of the AURIX™ series of electrical components. Having a size of 4MB 4M x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. A TriCore™ Core Processor is at the core of this Microcontroller. This device belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. IC Chip 180 has 180 terminations. 32-bits are used for its size. IC Chip has 3.3V volt supply outputs. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. Devices work in YES PWM channels. In addition to the above, there are other features such as IT ALSO OPERATES AT 5V NOM SUPPLY, to name but a few.