TAP104K035HSB
Mfr.Part #
TAP104K035HSB
Description
CAP TANT 0.1UF 10% 35V RADIAL
Published :
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
0.1μF
Type :
Conformal Coated
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Leakage Current :
500nA
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Tan Delta :
0.04
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Life (Hours) :
1000 hours
Series :
Tap
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Lead Diameter :
500 µm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Dissipation Factor :
4 %
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26Ohm
Radiation Hardening :
No
Diameter :
4.5mm
Packaging :
Bulk
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
6.35mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.177Dia 4.50mm
Voltage - Rated DC :
35V