TAP104K035GSB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAP104K035GSB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.1UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tan Delta :
0.04
Published :
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.177Dia 4.50mm
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
13 Weeks
Leakage Current :
500nA
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Lead Pitch :
3.18mm
Package / Case :
Radial
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Type :
Conformal Coated
Voltage - Rated DC :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
500 µm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
4.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26Ohm
Manufacturer Size Code :
A
Radiation Hardening :
No
Series :
Tap
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Dissipation Factor :
4 %
Capacitance :
0.1μF
Lead Spacing :
0.125 3.18mm