TAJA104M035R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAJA104M035R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 0.1UF 20% 35V 1206
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tan Delta :
0.04
Case Code (Imperial) :
Type :
Molded
Dielectric Material :
Tantalum
Dissipation Factor :
4 %
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
TAJ
Factory Lead Time :
25 Weeks
Packing Method :
TR, 7 INCH
Manufacturer Size Code :
A
Capacitance :
0.1μF
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
500nA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Published :
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
J BEND
Voltage - Rated DC :
35V
Weight :
16.187578mg
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TAJA104M035R
KYOCERA AVX TAJA104M035R
0.1μF ±20% 24Ohm 2-Termination Tantalum 500nA Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
TAJA104M035R Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 24Ohm.500nA is the leakage current of this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 4 % represents the power loss caused by AC applied through it.The tan delta of the insulating oil is 0.04 based on its electrical dielectric test.
TAJA104M035R Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 4 %