T9AV5L22-24
Mfr.Part #
T9AV5L22-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Stock
976
In Stock :
976
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Contact Rating (Current) :
20A
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Coil Voltage :
24VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Resistance :
660Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Must Release Voltage :
2.4VDC
Mounting Type :
Through Hole
Switching Voltage :
277VAC -Max
Factory Lead Time :
20 Weeks
Coil Insulation :
Class F
Packaging :
Bulk
Coil Current :
37.5mA
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Must Operate Voltage :
18VDC