T9AV1D22-24
Mfr.Part #
T9AV1D22-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Power Relays, Over 2 Amps
Base Product Number :
T9AV1
Coil Voltage :
24VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Coil Current :
41.7mA
Product Status :
Obsolete
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Turn On Voltage (Max) :
18 VDC
Operate Time :
15ms
Packaging :
Bulk
Contact Rating (Current) :
30A
Turn Off Voltage (Min) :
2.4 VDC
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Resistance :
576 Ohms
Package :
Must Operate Voltage :
18 VDC
Coil Insulation :
Class F
Features :
Insulation - Class F, Sealed - Flux Protection
Coil Power :
1 W
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Mounting Type :
Through Hole
Switching Voltage :
277VAC - Max