T9AS1D12-24
Mfr.Part #
T9AS1D12-24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
Power Relays, Over 2 Amps
HTS Code :
Operate Time :
15ms
Body Length or Diameter :
32.51mm
Physical Dimension :
32.51mm x 27.43mm x 20.4mm
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Voltage(AC)-Max :
240V
Coil Power :
2800mW
Mounting Type :
Through Hole
15 ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Must Release Voltage :
2.4VDC
Packaging :
Bulk
Coil Resistance :
576Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Body Height :
20.4mm
Contact Rating (Current) :
30A
Termination Style :
PC Pin
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Contact Voltage(DC)-Max :
28V
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
CSA; UL
Body Breadth :
27.43 mm
Contact (AC) Max Rating R Load :
20A@240VAC
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@28VDC
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil/Input Supply Type :
DC
Seal Rating :
Sealed - Fully
Published :
2011
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Current :
41.7mA
Relay Action :
Momentary
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
ECCN Code :
EAR99
Must Operate Voltage :
18VDC
Surface Mount :
No
Switching Voltage :
277VAC -Max