T9AS1D12-24-01
Mfr.Part #
T9AS1D12-24-01
Description
RELAY GEN PURP
Power Relays, Over 2 Amps
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Coil Insulation :
Series :
Switching Voltage :
277VAC - Max
Termination Style :
PC Pin
Base Product Number :
T9AS1
Seal Rating :
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Must Operate Voltage :
18 VDC
Coil Voltage :
24VDC
Mounting Type :
Through Hole
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Coil Current :
41.7 mA
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Operate Time :
15 ms
Coil Resistance :
576 Ohms