T9AP5D52-12
Mfr.Part #
T9AP5D52-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Switching Voltage :
277 VAC
Series :
T9A
Contact Termination :
Quick Connect
Lead Free :
Lead Free
Brand :
TE Connectivity / PandB
Coil Voltage (DC) :
12 V
Product Length :
50.29 mm
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Supplier Package :
SMB
TE Connectivity
Coil Power :
1 W
Must Operate Voltage :
9 VDC
Type :
Standard
Width :
27.4 mm
Voltage Rating (AC) :
240 V
Coil Voltage (AC) :
12 V
Mount :
Panel
Current Rating :
20 A
Operate Time :
15 ms
Manufacturer Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Contact Arrangement :
SPDT
Release Time :
15 ms
Minimum Dropout Voltage :
1.2 VDC
Product Category :
General Purpose Relays
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Style :
Flange Mount
Test Current :
1 mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 days ago)
ESD Protection :
No
Max Operating Temperature :
85 °C
Length :
32.5 mm
Relay Construction :
Non-Latching
Min Operating Temperature :
-55 °C
Mounting :
Surface Mount
Switching Current :
20 A
Max Voltage Rating (DC) :
28 V
Peak Pulse Power Dissipation :
600 W
Contact Rating (Current) :
20 A
Seal Rating :
Throw Configuration :
SPDT
Max Voltage Rating (AC) :
277 V
Depth :
27.43 mm
Contact Resistance :
75 mΩ
Product Status :
Active
RoHS :
Compliant
Coil Voltage :
12 VDC
Coil Resistance :
144 Ohm
Coil Current :
83 mA
Approvals :
CSA, UL
Contact Voltage Rating (AC) :
277 V
Ambient Temperature Range High :
85 °C
Contact Current Rating :
20 A
Number of Pins :
5
Product Type :
General Purpose Relays
Power Consumption :
1 W
Base Product Number :
T9AP5
Pin Count :
2
GENERAL PURPOSE
Package :
Bulk
ELV :
Non-Compliant
Subcategory :
Relays
Weight :
33 g
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Termination Style :
Quick Connect - 0.187/0.250
Configuration :
Single
Direction Type :
Uni-Directional
Termination :
Quick Connect
Number of Contacts :
1
Coil Insulation :
Class F
Product :
Power Relays
Height :
27.8892 mm