T9AP1D52-110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T9AP1D52-110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
TE Connectivity
Must Release Voltage :
11 VDC
Series :
T9A
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Features :
Insulation - Class F
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Package :
Bulk
Brand :
TE Connectivity / PandB
Power Consumption :
1 W
Operate Time :
15ms
Termination Style :
Quick Connect - 0.187/0.250
Height :
27.94 mm
Subcategory :
Relays
Product :
Power Relays
Base Product Number :
T9AP1
Product Status :
Active
Length :
50.29 mm
Packaging :
Bulk
Coil Voltage :
110VDC
Coil Termination :
Quick Connect Terminal
Coil Power :
1 W
Product Category :
General Purpose Relays
Release Time :
15ms
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Mounting Style :
Panel Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Coil Resistance :
12.1 kOhms
Coil Type :
Non Latching
Type :
Standard
Coil Insulation :
Class F
Switching Voltage :
277VAC - Max
Contact Termination :
Quick Connect Terminal
RoHS :
Details
Width :
27.43 mm
Turn Off Voltage (Min) :
11 VDC
Seal Rating :
Turn On Voltage (Max) :
82.5 VDC
Product Type :
General Purpose Relays
Mounting Type :
Chassis Mount
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Current Rating :
30 A
Coil Current :
9.0mA
Contact Rating (Current) :
30A