T9AP5D52-110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T9AP5D52-110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 110V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
9 mA
Product :
Power Relays
Switching Voltage :
277VAC - Max
Operate Time :
15 ms
Coil Insulation :
Class F
Mounting Style :
Panel Mount
Length :
50.29 mm
Features :
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Product Type :
General Purpose Relays
Termination Style :
Quick Connect - 0.187/0.250
Coil Type :
Non Latching
Subcategory :
Relays
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Package :
Bulk
Brand :
TE Connectivity / PandB
TE Connectivity
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Coil Termination :
Quick Connect Terminal
Product Category :
General Purpose Relays
Height :
27.94 mm
Power Consumption :
1 W
Product Status :
Active
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Termination :
Quick Connect Terminal
Must Release Voltage :
11 VDC
Width :
27.43 mm
Base Product Number :
T9AP5
Series :
T9A
Type :
Standard
Seal Rating :
Release Time :
15 ms
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Contact Rating (Current) :
20 A
Contact Current Rating :
20 A, 10 A
RoHS :
Details
Coil Voltage :
110VDC
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Resistance :
12.1 kOhms