T92S7A22-240
Mfr.Part #
T92S7A22-240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 240V
Stock
2
In Stock :
2
Must Release Voltage :
24 VAC
Length :
68.58 mm
Minimum Dropout Voltage :
24 VAC
RoHS :
Details
Mounting Style :
Panel Mount
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Contact Current Rating :
30 A
Coil Current :
16.7mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Contact Arrangement :
DPST-NO
Coil Voltage :
240VAC
Coil Resistance :
3.8 kOhm
Turn Off Voltage (Min) :
24 VAC
Contact Termination :
Quick Connect
Product Length :
68.58 mm
Operating Temperature :
-55 to 65 °C
Power Consumption :
4 VA
Seal Rating :
Packaging :
Bulk
Switching Voltage :
277VAC - Nom
Contact Rating (Current) :
30A
Features :
Insulation - Class F
Must Operate Voltage :
192 VAC
General Purpose Relays
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Operate Time :
25 ms
Turn On Voltage (Max) :
192 VAC
Release Time :
15ms
Height :
26.42 mm
Coil Power :
4 VA
Base Product Number :
T92S7
Width :
34.54 mm