T92S11A22-24
Mfr.Part #
T92S11A22-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 24V
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting :
Flange Mount
Operating Temperature :
-55 to 65 °C
Mounting Type :
Chassis Mount
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Features :
Minimum Dropout Voltage :
24 VAC
Power Consumption :
4 VA
Brand :
Bulk
Subcategory :
Relays
Coil Current :
16.7 mA
Product Length :
68.58 mm
Must Release Voltage :
24 VAC
Product :
Power Relays
Switching Voltage :
600 VAC
Contact Rating (Current) :
30 A
Relay Construction :
Non-Latching
Width :
34.54 mm
Seal Rating :
Height :
26.42 mm
Contact Arrangement :
DPDT
Product Status :
Active
Base Product Number :
T92S1
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide
Coil Resistance :
3.8 kOhm
Contact Current Rating :
30 A
Length :
68.58 mm
Supplier Package :
Dust Cover
Coil Voltage :
240 VAC
Must Operate Voltage :
192 VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)