T86C105M050EAAS
Mfr.Part #
T86C105M050EAAS
Description
CAP TANT 1UF 20% 50V 2312
Leakage Current :
0.0005mA
Tan Delta :
0.04
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.4Ohm
Height :
2.5mm
Capacitance :
1μF
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Depth :
3.2mm
Length :
6mm
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
T86C105M050EAAS
Vishay / Sprague T86C105M050EAAS
1μF ±20% 4.4Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T86C105M050EAAS Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 4.4Ohm.0.0005mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.04 based on its electrical dielectric test.
T86C105M050EAAS Features
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor