T86C105K050ESSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T86C105K050ESSL
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 10% 50V 2312
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Length :
6mm
Height :
2.5mm
Capacitance :
1μF
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
JESD-609 Code :
e0
Polarity :
POLARIZED
Type :
Molded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
COTS
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
C
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TANTAMOUNT®, T86
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.7Ohm
Terminal Shape :
J BEND
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.04
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
No
Leakage Current :
0.0005mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Feature :
Fail Safe with Built-in Fuse, High Reliability
Datasheets
T86C105K050ESSL
Vishay / Sprague T86C105K050ESSL
1μF ±10% 2.7Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T86C105K050ESSL Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 2.7Ohm in this case.This capacitor leaks 0.0005mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
T86C105K050ESSL Features
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor