T598D477M2R5AHS006
Mfr.Part #
T598D477M2R5AHS006
Description
CAP TANT POLY 470UF 2.5V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Height :
2.8 mm
Polarity :
Polar
Base Product Number :
T598D
Case Code :
D
Voltage :
2.5VDC
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
ESR (Ohm) :
Capacitance :
470 uF
Mounting :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel
Subcategory :
Capacitors
Product Height (mm) :
2.8
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
2.5 V
Manufacturer Size Code :
D
IR (mA) :
Product Length (mm) :
7.3
Product Weight (g) :
Size (mm) :
7.3 X 2.8 X 1.9
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Product Status :
Active
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
RoHS :
N
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Leakage Current :
117.5 uA
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Width :
4.3 mm
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm @ 100kHz
Capacitance Value :
470uF
Case Style :
Molded
Package / Case :
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Product Depth (mm) :
4.3
Product Type :
Tantalum Capacitors
Features :
Automotive
Series :
T598
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
20%
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Brand :
Ratings :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Qualification :
AEC-Q200
Construction :
Flat
Length :
7.3 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
ECCN (US) :
EAR99
Lead Spacing :
High Shock and Vibrating :
yes
ESR :
6 mOhms
IL (uA) :
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D477M2R5AHS006 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:2.5VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:7343-31, T598D477M2R5AHS006 pinout, T598D477M2R5AHS006 datasheet PDF, T598D477M2R5AHS006 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D477M2R5AHS006 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.