T598D337M006AHE080
Mfr.Part #
T598D337M006AHE080
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Qualification :
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Capacitance :
330 uF
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
IR (mA) :
Case Style :
Surface Mount
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Type :
Polymer
RoHS :
N
Product Status :
Active
Construction :
Flat
Product Type :
Tantalum Capacitors
Voltage :
6.3VDC
ECCN (US) :
EAR99
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance Value :
330uF
Product Depth (mm) :
4.3
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Width :
4.3 mm
Features :
Automotive
Polarity :
Polar
IL (uA) :
Height :
2.8 mm
Leakage Current :
207.9 uA
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Mounting :
Surface Mount
Number of Terminals :
2
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Product Weight (g) :
Tolerance :
20%
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100kHz
Brand :
ESR (Ohm) :
0.08
Product Length (mm) :
7.3
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Base Product Number :
T598D
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
High Shock and Vibrating :
yes
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
ESR :
80 mOhms
Product Height (mm) :
2.8
Ratings :
AEC-Q200
Case Code :
D
Length :
7.3 mm
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
6.3 V
Series :
T598
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D337M006AHE080 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer, Voltage:6.3VDC, Package / Case:7343-31, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, T598D337M006AHE080 pinout, T598D337M006AHE080 datasheet PDF, T598D337M006AHE080 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D337M006AHE080 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.