T598D227M006AHE040
Mfr.Part #
T598D227M006AHE040
Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917
Width :
4.3 mm
Voltage :
6.3VDC
ESR :
40 mOhms
Tolerance :
20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
Tantalum Capacitors
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Product Status :
Active
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
ESR (Ohm) :
0.04
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Features :
Height :
2.8 mm
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance :
220 uF
Capacitance Value :
220uF
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
IL (uA) :
139
Base Product Number :
T598D
Length :
7.3 mm
Voltage - Rated :
6.3 V
Ratings :
AEC-Q200
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D227M006AHE040 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:7343-31, Voltage:6.3VDC, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Polymer, T598D227M006AHE040 pinout, T598D227M006AHE040 datasheet PDF, T598D227M006AHE040 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598D227M006AHE040 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.