T598B336M010AHS070
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T598B336M010AHS070
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 33UF 10V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Polymer
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Ratings :
AEC-Q200
Subcategory :
Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Tape and Reel
Width :
2.8 mm
Product Type :
Tantalum Capacitors
Features :
Automotive
Brand :
ESR :
70 mOhms
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Range @ Derated Voltage (°C) :
105 to 125
Product Height (mm) :
1.9
Product Status :
Active
Package / Case :
Length :
3.5 mm
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Capacitance Value :
33uF
Voltage :
10VDC
Capacitance :
33 uF
Product Depth (mm) :
2.8
High Shock and Vibrating :
yes
Case Style :
Molded
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
IR (mA) :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Polarity :
Polar
Product Length (mm) :
3.5
Height :
1.9 mm
Manufacturer Size Code :
B
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Case Code :
B
Voltage - Rated :
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Construction :
Flat
Qualification :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Dissipation Factor (%) :
8
Mounting :
Surface Mount
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Equivalent Series Resistance Type :
Ultra Low
Height - Seated (Max) :
0.083 (2.10mm)
ESR (Ohm) :
0.07
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Terminals :
2
Product Weight (g) :
Tolerance :
20%
Lead Spacing :
Series :
T598
Size (mm) :
3.5 X 2.8 X 1.9
RoHS :
N
Base Product Number :
T598B
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
IL (uA) :
33
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B336M010AHS070 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Polymer, Package / Case:3528-21, Voltage:10VDC, Mounting Type:Surface Mount, T598B336M010AHS070 pinout, T598B336M010AHS070 datasheet PDF, T598B336M010AHS070 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T598B336M010AHS070 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.