T591X687M006ATE025
Mfr.Part #
T591X687M006ATE025
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
KOCAP TANTALUM POLYMER AUTOMOTIV
Stock
687
In Stock :
687
Tantalum - Polymer Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Leakage Current :
428 uA
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
ESR :
0.025Ohm
Product Height :
4mm
Ratings :
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Series :
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Ripple Current :
4.47A
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Length :
7.3mm
Product Width :
4.3mm
Lead Spacing :
Tolerance :
±20%
Product Type :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated :
6.3 V
Height :
4 mm
Features :
GENERAL PURPOSE
Manufacturer Size Code :
X
Product :
Tantalum Organic Polymer Standard Grade
Length :
7.3 mm
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
4.3 mm
Capacitance Tolerance :
± 20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 100kHz
Qualification :
Product Status :
Active
Capacitance :
680 µF
Height - Seated (Max) :
0.169" (4.30mm)