T591D337M2R5ATE009
Mfr.Part #
T591D337M2R5ATE009
Description
CAP TANTALUM POLYMER AUTOMOTIVE
Tantalum - Polymer Capacitors
Ripple Current :
7.07 A
Features :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Tolerance :
±20%
Width :
4.3 mm
Leakage Current :
82.5 mA
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ESR :
9 mOhms
Product Type :
Tantalum Capacitors
Type :
Molded
Ratings :
Length :
7.3 mm
Packaging :
MouseReel
KO-CAP? T591
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Rated :
2.5 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Brand :
Height :
2.8 mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 100kHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
RoHS :
Details
Capacitance :
330 µF
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C