T591D227M2R5ATE012
Mfr.Part #
T591D227M2R5ATE012
Description
CAP TANTALUM POLYMER AUTOMOTIVE
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
7.3 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Type :
Tantalum Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 100kHz
Ripple Current :
6.12 A
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Width :
4.3 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
220 µF
Leakage Current :
55 mA
Height :
2.8 mm
Subcategory :
Capacitors
Molded
Ratings :
Brand :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Rated :
2.5 V
Packaging :
MouseReel
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Features :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
ESR :
100 Ohms
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)