T591D157M016ATE0657280
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T591D157M016ATE0657280
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 150UF 16V 2917
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm @ 100kHz
Type :
Molded
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Capacitance :
150µF
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Manufacturer Size Code :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
KO-CAP® T591
Factory Lead Time :
17 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage - Rated :
16V