T591B157M006ATE0707280
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T591B157M006ATE0707280
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Type :
Molded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
KO-CAP® T591
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
70mOhm @ 100kHz
Capacitance :
150µF
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Voltage - Rated :
6.3V
Feature :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Manufacturer Size Code :
B
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Tolerance :
±20%