T55C475M063C0200
Mfr.Part #
T55C475M063C0200
Manufacturer
Vishay Polytech
Package / Case
Nonstandard
Description
T55C475M063C0200
Manufacturer :
Vishay Polytech
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Lamp Type :
FC6T9;FC8T9
Height :
2.5 mm
Features :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Lead Spacing :
Product Width :
3.2mm
Package / Case :
Nonstandard
Voltage - Rated :
63 V
Philips Advance Transformer
Leakage Current :
9.6 uA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100kHz
RoHS :
Details
Type :
High Performance Molded Case Capacitors
Tradename :
vPolyTan
Width :
3.2 mm
Product :
Tantalum Organic Polymer Low ESR
Ripple Current :
900mA
Capacitance :
4.7μF
Product Length :
5.8mm
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Qualification :
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.228 L x 0.126 W (5.80mm x 3.20mm)
Series :
T55
ESR :
0.2Ohm
Product Height :
2.5mm
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Voltage :
120
Manufacturer Size Code :
C
Product Status :
Active
Product Type :
Tantalum Capacitors
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.106 (2.70mm)
Length :
5.8 mm
Tolerance :
20 %
Subcategory :
Capacitors
Capacitance Tolerance :
± 20%