T520V337M2R5ATE007
Mfr.Part #
T520V337M2R5ATE007
Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
3 (168 Hours)
Dissipation Factor :
10 %
Leakage Current :
83μA
Radiation Hardening :
No
Height :
1.9mm
J BEND
Voltage :
2.5V
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Tantalum
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
7mOhm
Depth :
4.3mm
Capacitance :
330µF
Molded
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
2.5V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Ripple Current :
5.2A
Termination :
SMD/SMT
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
PCB, Surface Mount
Polarity :
Polar
Series :
KO-CAP® T520
Lead Pitch :
3.6mm
Length :
7.3mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520V337M2R5ATE007 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:2917 (7343 Metric), Voltage:2.5V, Type:Molded, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, T520V337M2R5ATE007 pinout, T520V337M2R5ATE007 datasheet PDF, T520V337M2R5ATE007 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520V337M2R5ATE007 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.