T520D337M006ATE0097280
Mfr.Part #
T520D337M006ATE0097280
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Lead Spacing :
Subcategory :
Capacitors
Dissipation Factor :
10 %
Height :
2.8 mm
IR (mA) :
Type :
Polymer
Ratings :
High Shock and Vibrating :
yes
Case Style :
Molded
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Series :
T520
ESR (Ohm) :
Case Code :
D
Product Length (mm) :
7.3
Capacitance :
330 µF
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Tolerance :
20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9 mΩ
Package / Case :
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Special Feature :
High Frequency|Low ESR|High Ripple Handling
Product Type :
Tantalum Capacitors
Product Height (mm) :
2.8
Product Status :
Active
Polarity :
Polar
Base Product Number :
T520D
Ripple Current :
5000 mA
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Capacitance Value :
330uF
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Max Operating Temperature :
105 °C
Features :
GENERAL PURPOSE
Size (mm) :
7.3 x 4.3 x 2.8
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Compliant
Packaging :
Tape and Reel
Voltage - Rated :
6.3 V
Length :
7.3 mm
Mounting :
Surface Mount
Depth :
4.3 mm
IL (uA) :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage :
6.3VDC
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Leakage Current :
207.9 uA
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Product Weight (g) :
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
Construction :
Flat
Termination Style :
SMD/SMT
Tradename :
KO-CAP
ECCN (US) :
EAR99
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
Width :
4.3 mm
ESR :
9 mOhms
Brand :
Product Depth (mm) :
4.3
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520D337M006ATE0097280 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:7343-31, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Voltage:6.3VDC, T520D337M006ATE0097280 pinout, T520D337M006ATE0097280 datasheet PDF, T520D337M006ATE0097280 amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors KEMET T520D337M006ATE0097280 ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.