T520D227M006ATE040
Mfr.Part #
T520D227M006ATE040
Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917
Tantalum - Polymer Capacitors
Number of Terminations :
yes
Radiation Hardening :
No
Dissipation Factor :
10 %
Voltage - Rated DC :
6.3V
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Code (Metric) :
Series :
KO-CAP® T520
Number of Pins :
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Depth :
4.3mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Capacitance :
220μF
Case Code (Imperial) :
Length :
7.3mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
3.1mm
Leakage Current :
139μA
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Ripple Current :
600mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.1
Resistance :
40mOhm
ECCN Code :
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm