T520C686M006ATE100
Mfr.Part #
T520C686M006ATE100
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 2312
Leakage Current :
0.043mA
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100kHz
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.8mm
Length :
6mm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Mount :
Surface Mount
Series :
KO-CAP® T520
HTS Code :
Depth :
3.2mm
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tan Delta :
0.08
Dissipation Factor :
8 %
Manufacturer Size Code :
C
Published :
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
68µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Polar
Type :
Molded
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
1300mA