T520C107M010AHE025
Mfr.Part #
T520C107M010AHE025
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2312
Tantalum - Polymer Capacitors
Terminal Shape :
J BEND
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Package / Case :
Molded
Polarity :
Polar
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e0
Tan Delta :
0.08
Packing Method :
TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
ECCN Code :
EAR99
Length :
6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Number of Terminations :
2
Height :
2.5mm
Leakage Current :
0.1mA
Surface Mount :
yes
Depth :
3.2mm
Pbfree Code :
No
Capacitance :
100μF
Dissipation Factor :
8 %
Reach Compliance Code :
not_compliant
Tolerance :
20%
Packaging :
Tape and Reel
Ripple Current :
2600mA
Max Operating Temperature :
105°C
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C